Człowiek 2.0Tytuł
Nadchodzi osobliwość. Kiedy człowiek przekroczy granice biologii
 
Autor
Ray Kurzweil

Tłumaczenie
Eliza Chodkowska, Anna Nowosielska

Wydawca
Kurhaus 2016

Cena wydawnictwa
49,90
Człowiek 2.0
 

W matematyce osobliwość jest nieskończonością, w astrofizyce mówi się o niej w kontekście czarnych dziur. W ujęciu Raya Kurzweila, futurologa z Ameryki, osobliwość to stan cywilizacji, który osiągniemy w latach 40. XXI wieku. Wskutek wykładniczego rozwoju informatyki i innych dziedzin dojdzie do powstania tzw. silnej sztucznej inteligencji (czyli przewyższającej ludzką) i skierowania cywilizacji na nowe tory. Pierwsza superinteligentna maszyna będzie zarazem ostatnią stworzoną przez człowieka, ponieważ od tej pory ster przejmą właśnie takie maszyny. Z czasem dojdzie do zinformatyzowania całej planety, a później i Wszechświata, co jest jego ostatecznym przeznaczeniem.

„Nadchodzi osobliwość” to kompilacja kilku książek i artykułów Kurzweila, w których dowodzi, że jesteśmy w ostatniej fazie wykładniczego wzrostu i wskazuje pożytki z podczepienia się pod maszynową SI. Będziemy sto czy milion razy inteligentniejsi (jak to zmierzyć?), będziemy też myśleć szybko i bezbłędnie. W porównaniu z dzisiejszą mizerią staniemy się jako ci bogowie. Nie za darmo jednak: dojdzie do radykalnego przeformowania człowieka z wyglądem włącznie. Według Kurzweila człowiek 2.0 będzie miał zmieniony mózg, układ pokarmowy, krew, budowę wewnętrzną itp. W wersji 3.0 człowieka będzie można w zasadzie zmieniać dowolnie. Jako optymista Kurweil przypisuje niewielkie znaczenie zagrożeniom (np. błąd w technologii nano jest w stanie w półtorej godziny spopielić planetę). Szykując się do zmiany – „w tym duchu przeprogramowuję własną biochemię” – ma chęć doświadczyć dobrodziejstw płynących z osobliwości.

Kurzweil do tego stopnia jest przekonany o osobliwości, że wykluczył istnienie innych cywilizacji rozumnych we Wszechświecie. Po prostu mając mnóstwo czasu doprowadziłyby one już do zinformatyzowania kosmosu, co odczulibyśmy na własnej skórze. Nie odczuwamy – więc ich nie ma.

Książka jest frapująca, sugestywnie i z pasją argumentuje tezę o nadejściu osobliwości. De facto jest to ogłoszenie końca naszego świata i zapowiedź epoki trans- czy też posthumanistycznej.

Prześlij komentarzReklama

Senni zwyciezcy

Książka do kupienia w Stalker Books

planeta smierci cover

Książka do kupienia w Stalker Books

Człowiek idzie z dymem - Marek Oramus

Książka do kupienia w Stalker Books

COVER bogowie lema

Książka do kupienia w Stalker Books