Czy czarne dziury świecą?



Tytuł
Czy Wielki Wybuch był głośny?
 
Autor
Karolina Głowacka, Jean-Pierre Lasota


Wydawca
Prószyński i S-ka 2017

Cena wydawnictwa
52 zł
Czy czarne dziury świecą?
 

Poświęcona astrofizyce książka Głowackiej i Lasoty to dość nietypowy przykład popularyzacji. Nie wykład, nie wywiad rzeka, a rozmowa, w której role podzielono w ten sposób, że dziennikarka zadaje dowolne pytania, a polsko-francuski astrofizyk odpowiada. Dało to zdumiewająco dobry efekt, bo Lasota dużo wie, odpowiada spokojnie, rzeczowo, a bywa, że i dowcipnie.

„Czy Wielki Wybuch był głośny?” przeznaczony jest w zasadzie dla czytelnika słabo zorientowanego w zagadnieniach astrofizyki. Dlatego Lasota cierpliwie omawia od podstaw zjawiska i fenomeny na niebie, wskazuje, dlaczego godne są zainteresowania albo dlaczego odegrały rolę w historii nauki. Głowacka początkowo odgrywa słabo zorientowaną „pierwszą naiwną”, ale im bliżej końca, tym częściej wypada z tej roli i formułuje czasem ciekawe sądy. Zresztą w miarę przybywania stron książka wyraźnie zyskuje na jakości, a dwa ostatnie rozdziały czytałem z zafascynowaniem.

Wielkim walorem są partie wspomnieniowe, kiedy Lasota wraca do swoich studiów w Warszawie w latach 60. XX wieku, omawia stan ówczesnej astrofizyki, wymienia swoich mistrzów, m.in. Infelda i Trautmana, wiele szacunku żywi do Paczyńskiego. Unaocznia czytelnikowi, jak wielki postęp dokonał się od tego czasu, ile odkryto, ile wyjaśniono itp. Jest kopalnią anegdot ze środowiska fizyków, Wheeler, Feynman, Heisenberg, Dirac, Schrödinger i inni pojawiają się w jego opowieści jak żywi.

Bodaj ani razu Lasota nie daje się ponieść euforii naukowca, który tyle widział i w tylu sprawach uczestniczył, że stał się bez mała żywą historią astrofizyki. W tym sensie wybranie go na bohatera książki było strzałem w dziesiątkę. Tak naprawdę to Lasota prowadzi rozmowę i bardzo chce wytłumaczyć, jak działa Wszechświat. Sumując swe wykłady omawia metody fizyków, a na pytanie, czy teoria powinna być piękna, prosta, czy elegancka rzecze, że zgodna z doświadczeniem. Pozwala sobie też na sądy bulwersujące, że być może ciemna materia nie istnieje albo że kwantowa teoria grawitacji nie jest fizyce niezbędna, bo fizyka poradzi sobie  bez niej, a np. bez teorii kwantowej nie.

Prześlij komentarz



Reklama

Senni zwyciezcy

Książka do kupienia w Stalker Books

planeta smierci cover

Książka do kupienia w Stalker Books

Człowiek idzie z dymem - Marek Oramus

Książka do kupienia w Stalker Books

COVER bogowie lema

Książka do kupienia w Stalker Books