Lucy i Stephen Hawking: George i tajny klucz do Wszechświata; George i poszukiwanie kosmicznego skarbu; George i Wielki Wybuch
Trwoga mnie ogarnia na widok lektur mojej nastoletniej latorośli: ani jednej książki „o czymś”, przeważnie różne multiplikacje fantasy. Może literatury o czymś dla młodzieży nie ma? Ale jest: oto trylogia o George’u, napisana przez guru kosmologów Stephena Hawkinga i jego córkę Lucy, dziennikarkę i pisarkę. Książki ukazywały się w roku 2007, 2009 i 2011, na polski były przetłumaczone z Jerzym w tytule. Wydaje się, że powrót do George’a w nowym tłumaczeniu wyszedł cyklowi na dobre, gdyż spolszczony na siłę bohater, znalazłszy się w centrum nieziemskich zjawisk budziłby czasem niezamierzone efekty komiczne.
Marie Brennan: Historia naturalna smoków. Pamiętnik lady Trent
Można się zdrowo pomylić, sięgając po tę książkę, jak pomyliłem się ja. Tytuł zapowiada encyklopedię albo ilustrowane dzieło teoretyczne o rodzajach smoków – tymczasem mamy do czynienia z niezłą powieścią do czytania, znośną nawet dla kogoś, kto nie lubi scenerii fantasy.
Marcin Kozioł: Skrzynia Władcy Piorunów
„Skrzynia Władcy Piorunów” to powieść dla młodzieży, lektura uzupełniająca dla klas 4-6. Pomyślana jak wiele powieści tego typu, na zasadzie tajemnicy kryminalnej, którą muszą rozwikłać małoletni detektywi Tom i Julia, wspomagani przez psa Biszkopta. Ale tajemnica w równej mierze dotyczy legendarnego serbskiego wynalazcy Nikoli Tesli.
E. B. White: Pajęczyna Charlotty
„Prawie 60 milionów sprzedanych egzemplarzy”, woła wydawca z okładki. Tamże informacja, że w 2000 roku „Publishers Weekly” ogłosił „Pajęczynę Charlotty” najlepszą powieścią dla dzieci wszech czasów.
Christian Dreller: Czy słonie boją się myszy? Historyjki dla ciekawskich dzieci
Grupka autorów niemieckojęzycznych natrafiła na żyłę złota, pisząc książeczki dla dzieci o różnych rzeczach. Ta jest trzecia z kolei…
Garth Nix: Lirael. Córka Clayrów; Abhorsen
Wśród mrowia propozycji książkowych nawet wydawcy nie jest łatwo znaleźć wartościowy kąsek. Tym większe uznanie należy się temu, kto w śmietniku, jakim jest współczesna produkcja fantasy, znalazł trylogię Gartha Nixa, Australijczyka, który zdołał napisać coś...