Kody i szyfry

Stephen Budiansky:  Wojna szyfrów. Amerykańscy łamacze kodów i sekretna wojna ze Związkiem Sowieckim

Kody i szyfry

Książka amerykańskiego eksperta od historii wojskowości i kryptologii obejmuje okres od II wojny światowej do obalenia muru berlińskiego. Opowieść zaczyna się pięknymi sukcesami: Turing rozpracowuje ulepszoną wersję niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy, zaś Amerykanie jej japoński odpowiednik określony jako Purple.

Noblistka w afekcie

Magdalena Niedźwiedzka:  Maria Skłodowska-Curie

Noblistka w afekcie

Wzrost zainteresowania postacią Marii Skłodowskiej-Curie, wywołany 150 rocznicą urodzin uczonej, przejawił się na razie w postaci książki i filmu. Książka Magdaleny Niedźwiedzkiej to powieść biograficzna, obejmująca lata 1911-1913, a w retrospekcjach cofająca się do dzieciństwa i młodych lat odkrywczyni radu i polonu. Autorka koncentruje się na romansie Skłodowskiej z fizykiem Paulem Langevinem, żonatym, ojcem czworga dzieci, zdradzającym żonę permanentnie.

Lewa ręka Stalina

Francoise Thom:  Beria. Oprawca bez skazy

Lewa ręka Stalina

W serii Oblicza Zła, grupującej biografie największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości, przyszła pora na Ławrientija Berię. To dopiero drugi z areopagu sowieckich rzezimieszków (hitlerowcy byli już w serii reprezentowani czterema nazwiskami), za to książka o nim jest imponująca objętościowo: ze skorowidzem tysiąc stron! Cieńsza była nawet biografia Stalina.

Szyfr egipski

Daniel Meyerson:  Tajemnica hieroglifów. Champollion, Napoleon i odczytanie Kamienia z Rosetty

Szyfr egipski

Choć tematem książki jest praca Champolliona nad odczytaniem pisma starożytnych Egipcjan, książka ma też drugiego głównego bohatera. Jest nim Napoleon Bonaparte…

Sikorski Ameryki

Bill O’Reilly, Martin Dugard:  Zabić Pattona. Niezwykła śmierć najzuchwalszego generała drugiej wojny światowej

Sikorski Ameryki

Książka „Zabić Pattona” autorstwa dziennikarza TV i historyka jest tylko pozornie tym, na co wygląda i co zapowiada tytuł. Kwestie zamachów na Pattona i opis jego śmierci zajmują w niej skromną część objętości. Cała reszta poświęcona jest końcowej fazie II wojny, w tym np. wyzwoleniu obozu Auschwitz, z czym Patton nie miał nic wspólnego.

Putin – ostatni prezydent Rosji?

Wiktor Suworow:  Alfabet Suworowa

Putin – ostatni prezydent Rosji?

Kilkanaście lat temu nastała moda na książkowe Alfabety. Kto tylko mógł, produkował swój, obejmujący przeważnie osoby, z jakimi zetknął się w życiu. Była to praca niemęcząca a dodająca splendoru: książka sprawiała wrażenie, że autor obracał się w wyższych sferach towarzyskich. Kto wydał taki Alfabet, nie mógł być byle kim. „Alfabet Suworowa” powstał na fali tego typu wydawnictw, ale wyróżnia się tym, że mniej stara się zaimponować czytelnikom, z kim autor pił wódkę, za to podaje niekonwencjonalne opinie o politykach współczesnych i historycznych. (W całej książce jedyne hasła spoza tego zbioru to Układ Warszawski i „wyzwolicielka”, czyli Armia Czerwona.) Suworow często ironizuje albo wręcz obśmiewa wielkie nazwiska z historii Rosji. Ale pokaźna jest też lista osób, które darzy szacunkiem, na czele z carem Mikołajem II, którego rodzinę wymordowali bolszewicy, Stalinem, o którym wypowiada się z szacunkiem oraz kilkoma generałami z Własowem na czele. Pozytywnych opinii doczekali się m.in. Thatcher, Reagan, Orwell, Franco, Piłsudski i Kukliński. Negatywnych – Chruszczow z Breżniewem i Żukowem, Jelcyn, Robespierre, Mołotow, Sołżenicyn i oczywiście Putin, a Piotr Wielki został nazwany (nie)Wielkim. Niekiedy oceny bywają mordercze: pisarz Rybakow, ten od „Dzieci Arbatu”, został określony jako ten, który zawsze pierwszy wkraczał na rozbrojone pole minowe. Hitlera Suworow uważa za durnia i szaleńca; dziwi się, jak rozsądni Niemcy mogli ulec urokowi tak wszawej osoby o tak niskich predyspozycjach intelektualnych. Stalina ma za mądrzejszego, posługującego się tamtym jak narzędziem. Ale: „To, że Hitler był ludożercą, nie oznacza, że Stalin był wegetarianinem.” Stalina i Hitlera uważa za bliźniaków; całą stronę tekstu zajmuje wyszczególnienie analogii między nimi. Fakty mrożące krew w żyłach pojawiają się w wywiadzie, którym uzupełniono „Alfabet”. 14 września 1954...