Pod koniec ubiegłego roku zgłosił się do mnie Instytut Adama Mickiewicza z pomysłem wydania Kalendarza Lemowskiego z okazji Roku Lema. IAM, jak wszystkim doskonale wiadomo, zajmuje się promocją polskiej kultury za granicą. Kalendarz miał być wyposażony w teksty opisujące 12 najważniejszych wynalazków Lema – co miesiąc jeden. Właśnie owa lista wynalazków i opisy do nich zostały zamówione u mnie.
Pomysł kalendarza uznałem za świetny i żałowałem, że sam na niego nie wpadłem. Ktoś spostrzegł, że kalendarze na lata 2094 i bodaj na 2086 będą miały taki sam układ dni jak Rok Lema, czyli 2021. Jeśli się zatem wyda kalendarz na Rok Lema, będzie można podpisać go 2094 – na tej dacie ostatecznie stanęło. Zacząłem zastanawiać się, które wynalazki Lema najbardziej godne są umieszczenia w Kalendarzu Lemowskim. Ostatecznie powstała następująca lista:
- Bystry (etykosfera) z „Wizji lokalnej”
- „Opukiwacz grobów” z „Niezwyciężonego”
- Broń dyspersyjna z „Niezwyciężonego” i in.
- Betryzacja z „Powrotu z gwiazd”
- Wymiennik osobowości z „Cyberiady”
- Kolaps informacji z „Cyberiady” (zbójca Gębon)
- Elektrybałt – elektroniczny poeta z „Cyberiady”
- Ewolucja mechaniczna z „Niezwyciężonego”
- Fantomatyka z „Summy technologiae”
- Opton, triony – nośniki informacji z „Obłoku Magellana”
- Plast, plastowanie – krawiectwo przyszłości z „Powrotu z gwiazd”
- Mechaniczne nasiona z „Edenu”
Opisy nie były długie, rzecz jasna, bo to mała książeczka. W trakcie zdecydowaliśmy się także na kilkuwierszowe cytaty na temat każdego wynalazku. Całość została przetłumaczona na angielski – nie ma niestety wersji polskiej (a szkoda). Każdy opis został pięknie zilustrowany. Nie można Kalendarza nigdzie kupić, ale niewielkie ilości będą dostępne przez media społecznościowe IAM. Tam by się należało zwrócić, jak ktoś bardzo pożąda tego dobra.