Nieustająca pełniaTytuł
Enrico Fermi. Ostatni człowiek, który wiedział wszystko
 
Autor
David N. Schwarz

Tłumaczenie
Tomasz Lanczewski

Wydawca
Copernicus Center 2019

Cena wydawnictwa
99,90 zł
Nieustająca pełnia
 

Enrico Fermi to jeden z trzech najwybitniejszych fizyków XX wieku (obok Einsteina i Feynmana). Obszerną biografię naukowca napisał David Schwarz, który słuchając opowieści ojca noblisty z fizyki, zafascynował się legendą genialnego Włocha. Gdy w papierach po śmierci ojca znalazł teksty o Fermim, postanowił dowiedzieć się o nim więcej i rozpoczął pracę nad książką.

Znaczenie Fermiego w nauce trudno przecenić: był odkrywcą kluczowych dla fizyki jądrowej zjawisk, jako pierwszy dokonał rozszczepienia uranu (nawet o tym nie wiedząc), zbudował bez żadnych planów pierwszy działający reaktor atomowy i odegrał kluczową rolę w Projekcie Manhattan. Słynna jest scena, gdy  po pierwszym próbnym wybuchu bomby jądrowej Fermi puszcza w powietrze paski papieru, by na podstawie ich lotu obliczyć siłę wybuchu. Nobla otrzymał w roku 1938; odbierając go nie wrócił już do ojczyzny, gdzie nad jego żoną, z pochodzenia Żydówką, zbierały się ciemne chmury.

Był, co wśród fizyków rzadkie, zarówno świetnym teoretykiem, jak i eksperymentatorem. Obliczenia przeprowadzał w głowie, wspomagając się z rzadka suwakiem logarytmicznym (to taki kalkulator ery przedkomputerowej). Brał zresztą udział w uruchomieniu pierwszych komputerów i wykorzystaniu ich do symulacji zagadnień fizycznych. Nazywano go człowiekiem, który wie wszystko (o fizyce), a także „nieustającą pełnią fizyki”. Życie skróciły mu badania nad promieniowaniem, kiedy osobiście nosił na brzuchu naświetlone próbki na stanowisko pomiarowe. Zmarł na raka żołądka mając zaledwie 53 lata.

O tym wszystkim Schwarz pisze szczegółowo i kompetentnie, zgromadziwszy masę materiału – same przypisy i bibliografia liczą ponad sto stron. Książka ukazuje, jak Fermi zmienił naszą epokę, z kim i nad czym pracował, a także jak radził sobie z sumieniem,  mając udział w obu bombach, atomowej i termojądrowej. Schwarzowi udało się oddać bogactwo tej postaci na tle trudnych, przełomowych czasów. Dziś, w dobie odkryć zespołowych, Fermi jawi się jako indywidualista i tytan intelektualny, z zadziwiającą łatwością rozpoznający tajemnice natury.  

Prześlij komentarzReklama

Senni zwyciezcy

Książka do kupienia w Stalker Books

planeta smierci cover

Książka do kupienia w Stalker Books

Człowiek idzie z dymem - Marek Oramus

Książka do kupienia w Stalker Books

COVER bogowie lema

Książka do kupienia w Stalker Books