Astrofizyk w HollywoodTytuł
Interstellar i nauka
 
Autor
Kip Thorne

Tłumaczenie
Bogumił Bieniok, Ewa L. Łokas

Wydawca
Prószyński i S-ka 2015

Cena wydawnictwa
45 zł
Astrofizyk w Hollywood
 

Kip Thorne to znany specjalista od czarnych dziur, recenzent pracy doktorskiej Hawkinga, obecnie na emeryturze. W 2006 roku zaangażował się przy filmie „Interstellar” jako konsultant naukowy. Pierwotnie reżyserem filmu miał być Spielberg, ale ostatecznie został nim Christopher Nolan.

Film, wyświetlany nie tak dawno w Polsce, ukazuje Ziemię zdewastowaną przez śniedź (choroba zbóż); aby ratować ludzkość rusza wyprawa kosmiczna przez tunel czasoprzestrzenny odkryty w pobliżu Saturna. Wyprawa ma zbadać pod kątem osadnictwa planety okrążające Gargantuę, odległą czarną dziurę.

Jako plan ratunkowy jest to jeden wielki absurd, ponieważ dysk czarnej dziury sieje twardym promieniowaniem, a planety latają jak szalone po wysoce niestabilnych orbitach, z czym wiąże się duża zmienność warunków na ich powierzchni. Wpływ grawitacyjny czarnej dziury powoduje olbrzymie pływy i tak czy owak planety te skończą w gardzieli Gargantui. Thorne’a wynajęto jednak nie po to, by rozwalał scenariusz, lecz by swą wiedzą pomógł uwarygodnić jego epizody. Jak to przebiegało i jakie dało efekty w filmie, słynny astrofizyk przedstawił w książce.

Wiedza Thorne’a istotnie się przydała, gdyż Gargantua gra w filmie główną rolę. Musiał nie tylko wyliczyć zachowanie okrążających ją ciał, ale przede wszystkim określić jej wygląd i wielkość na ekranie. Książka szczegółowo informuje o kwestiach naukowych pojawiających się w filmie: od tragedii na Ziemi przez naturę tuneli czasoprzestrzennych aż do upadku na czarną dziurę, gdzie bohatera ratują z opresji Obcy z hiperprzestrzeni. Aby zobrazować przeżycia astronauty i widok z wnętrza czarnej dziury, Thorne przywołuje najnowszą wiedzę teoretyczną.

Jak na SF przystało film często ucieka od nauki, więc Kip Thorne wydzielił w tekście części zgodne z fizyką (wiedza pewna i hipotezy) oraz czyste spekulacje. Ale dotyka tylu interesujących kwestii, tłumaczy je tak dobrze (książka jest bogato ilustrowana), że nawet kto nie widział filmu, ten doceni ją jako osiągnięcie popularyzatorskie.

Prześlij komentarzReklama

Senni zwyciezcy

Książka do kupienia w Stalker Books

planeta smierci cover

Książka do kupienia w Stalker Books

Człowiek idzie z dymem - Marek Oramus

Książka do kupienia w Stalker Books

COVER bogowie lema

Książka do kupienia w Stalker Books