Tui T. Sutherland:  Skrzydła Ognia (Ukryte królestwo; Mroczny sekret; Najjaśniejsza noc)

Smoczęta kontratakują

Kolejne trzy tomy autorstwa Tui T. Sutherland („Ukryte Królestwo”, „Mroczny Sekret” i „Najjaśniejsza Noc”) doprowadzają cykl Skrzydła Ognia do prowizorycznego finału. Cykl w oryginale ma dalsze części, które pewnie ukażą się po polsku.


Tui T. Sutherland:  Zaginiona sukcesorka

Nie zawsze w domu najlepiej

„Zaginiona sukcesorka” to drugi tom serii „Skrzydła ognia” – kontynuacja tomu pierwszego „Smocze proroctwo”. Według Wielkiej Przepowiedni piątka smocząt wyklutych w odpowiednim czasie jest w stanie zakończyć wojnę nękającą smocze plemiona zamieszkujące Pyrrię.


Kenneth Grahame:  O czym szumią wierzby

Jak Ropuch porzucił hulanki

Książka Kennetha Grahame’a „O czym szumią wierzby” należy do klasyki angielskiej literatury. Po raz pierwszy ukazała się w roku 1908. Jest mi bardzo bliska, ponieważ czytałam ją w oryginale wiele razy w dzieciństwie.


Richard Adams:  Wodnikowe Wzgórze

Królicza odyseja

Tematem książki Richarda Adamsa „Wodnikowe Wzgórze” jest wędrówka grupy królików w poszukiwaniu nowego domu. Jej autor opowiadał córkom przygody królików i z tych historyjek powstała powieść.


Erin Hunter:  Ucieczka w dzicz

Co w lesie miauczy?

Od dawien dawna zwierzętom przypisywano cechy i zachowania ludzi. Także w baśniach i powieściach często personifikuje się zwierzęta. Poszczególne zwierzęta kojarzą nam się też z różnymi cechami.


Tui T. Sutherland:  Smocze proroctwo

Smoczyce żądne władzy

Czemu często w książkach o smokach trwa wojna? Czemu tak często używa się archetypu prawie niemożliwej do wygrania walki ze złem? I czemu często, nie tylko w książkach o smokach, jest władca tyran lub ktoś kto pragnie władzy nad światem? Chociaż mam tylko jedenaście lat i książek przeczytałam niewiele, to zauważyłam, że te motywy występują w nich często.