Kot, człowiek i groza egzystencjiTytuł
Findus się wyprowadza
 
Autor
Sven Nordquist

Tłumaczenie
Magdalena Landowska

Wydawca
Media Rodzina 2013

Cena wydawnictwa
23,90
Kot, człowiek i groza egzystencji
 

Ukazała się kolejna książka Svena Nordquista z serii o starym Pettsonie i kocie Findusie, który pewnego dnia się przybłąkał. Na półce naliczyłem łącznie 10 sztuk.

Pettson żyje w rupieciarni, jest majsterkowiczem, wierzy, że wszystko może się przydać. Jego obejście i pomieszczenia są więc co się zowie zagracone sprzętami, meblami i przedmiotami pamiętającymi jeszcze początki XX wieku. Kot wnosi w życie Pettsona sens – stary ma się kim opiekować, ma dla kogo się starać. Kot zaś – rudy, pręgowany, zielonooki – zgodnie ze zwyczajami swej rasy chodzi własnymi ścieżkami, jest lekko egocentryczny, lubi skupiać na sobie uwagę otoczenia, lecz w godzinie próby można na niego liczyć.

Tym dwóm istotom, żyjącym na skraju szwedzkiej wsi, przytrafiają się mnogie i zabawne przygody. Nordquist ma dar wyprowadzania cudowności ze zwyczajności, a nawet z siermiężności, bo stary kawaler Pettson nie jest człowiekiem zamożnym i nie dba o porządek w obejściu. Kot w takiej scenerii czuje się wyśmienicie, jakby trafił do kociego raju. W najnowszej książce między Findusem a Pettsonem dochodzi do zadrażnień, staruszek ceni spokój i możliwość niezakłóconego snu, a Findus lubi dokazywać. Wszystko jednak skończy się dobrze, bo ci dwaj nie potrafią bez siebie żyć. Prawda ta dociera do nich wtedy, gdy muszą się rozstać i nawet krótka rozłąka w czasie i przestrzeni jest dla obu dolegliwością.

Choć więc czyta się te bajeczki przyjemnie i dzieci są nimi zainteresowane, nie tekst odgrywa tu główną rolę. Absolutnie rewelacyjna okazuje się będąca dziełem samego autora strona graficzna. W dobie uwiądu sztuki ilustratorskiej, bohomazów serwowanych dzieciom, które wszystko zniosą, akwarelki Nordquista są mistrzowskimi scenkami z życia. Nordquist potrafi jak nikt inny oddać piękno i grozę Pettsonowej rupieciarni, starego domku i szopy utopionych w zielsku. Gdy trzeba pokazać ruch szybko przemieszczającego się kota, rysuje po prostu cztery albo pięć Findusów obok siebie w różnych stadiach. Ważną rolę odgrywają hodowane przez Pettsona kury, które wywalczyły sobie daleko posuniętą autonomię. Łażą za swym właścicielem jak psy, pchają mu się do kuchni, nocują pod krzesłami i pod łóżkiem jak zmordowane stwory z innej planety. Z uwagą oglądają poczynania Pettsona i dzieła jego sztuki inżynierskiej, testują każdą nowość, czasem słuchają radia albo czytają gazetę, założywszy nogę na nogę. Jest to szalenie dowcipne i urokliwe; z czasem czytelnika bardziej od samych historyjek zajmuje wyszukiwanie smakowitych szczegółów na obrazkach.

Książeczki Nordquista z cyklu o Findusie i Pettsonie są zatem przeznaczone zarówno dla dużych, jak i dla małych. I rodzic, i dziecko mają z nich frajdę. Uroku sportretowanemu w nich krajobrazowi dodaje obecność tajemniczych stworków, które zamieszkują przeróżne szpary, czasem widać ich szpiczaste pyski, a czasem pokazują się w całej okazałości. Nikt tu na nikogo nie poluje, nikt nikogo nie zabija ani nie pożera, idylla trwa i jedynymi bodaj odgłosami zakłócającymi spokój bujnej przyrody są kocie wrzaski oraz okazyjnie sygnały Pettsonowej maszynerii.

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Reklama

Senni zwyciezcy

Książka do kupienia w Stalker Books

planeta smierci cover

Książka do kupienia w Stalker Books

Człowiek idzie z dymem - Marek Oramus

Książka do kupienia w Stalker Books

COVER bogowie lema

Książka do kupienia w Stalker Books