Nie na miejscuTytuł
Ciekawość świata. Wynalazki, które wyprzedziły swój czas
 
Autor
Lamont Wood

Tłumaczenie
Michał Studniarek

Wydawca
Bellona 2013

Nie na miejscu
 

Zbiór ciekawostek nazwano nie wiadomo dlaczego „Ciekawością świata” (oryginalny tytuł: „Nie na miejscu w czasie i przestrzeni”) z podtytułem „Wynalazki, które wyprzedziły swój czas”. Ale trudno wszak satelitę Saturna, czy dwa satelity Marsa nazywać wynalazkami, podobnie jak manuskrypt Wojnicza, monetę Wikingów znalezioną w Ameryce czy malunki na starych obrazach przypominające UFO. Tak to jest, gdy redaktorzy chcą poprawiać autora, ale brak im konceptu.

Wood napisał książkę o dziwolągach technicznych, kulturowych, historycznych i astronomicznych. W ośmiu częściach przedstawił 40 obiektów i artefaktów, których pochodzenie, przeznaczenie czy obecność w konkretnym miejscu i czasie wydają się zagadką. Obok frapujących wieści o „komputerze” starożytnym wyłowionych z wód morskich, o prekursorach Internetu czy o tym, że Archimedes otarł się o całki i różniczki, mamy rozdział o filmie, który antycypował romans Clintona z Lewinsky czy o micie Dogonów z niedostrzegalnym z Ziemi gołym okiem Syriuszem B (karłowatym towarzyszem Syriusza A) w roli głównej. Na szczęście Wood wykazuje dość krytycyzmu i zamiast sensacji szuka naturalnych wyjaśnień.

Wśród przywołanych przez Wooda przykładów znajdują się okazy niekiepskiej futurologii. Analogię oblotu Księżyca przez Apollo 8 i pojazd z powieści Verne’a zna każdy, ale już wizje Alberta Robidy („Dwudziesty wiek” z roku 1882) i Edwarda Bellamy’ego („W roku 2000” z 1888) dają do myślenia. Lista spełnionych przepowiedni jest imponująca. U Robidy „kto nie może sobie poradzić w żadnym zawodzie, zostaje przesunięty do polityki” – zupełnie jak u nas. Z obiektów astronomicznych Wood zwraca uwagę na Japetusa, księżyc Saturna podobny do orzecha, który jedną stronę ma ciemną, drugą jasną, a na równiku „kalenicę” wysoką na 20 km.

W książce zwraca uwagę skandaliczna jakość reprodukcji – są to rozmazane bohomazy, niegodne sztuki poligraficznej XXI wieku.        

 

Wiedza i Życie 5/2013

Prześlij komentarzReklama

Senni zwyciezcy

Książka do kupienia w Stalker Books

planeta smierci cover

Książka do kupienia w Stalker Books

Człowiek idzie z dymem - Marek Oramus

Książka do kupienia w Stalker Books

COVER bogowie lema

Książka do kupienia w Stalker Books