Od filmu do filmu



Tytuł
Polański. Biografia
 
Autor
Paul Werner

Tłumaczenie
Anna Krochmal, Rober Kędzierski

Wydawca
Rebis 2014

Cena wydawnictwa
49,90 zł
Od filmu do filmu
 

Autorem biografii Romana Polańskiego jest Niemiec, a więc poniekąd zrozumiałe, że trzyma się jak najdalej od tych kolei życia reżysera „Chinatown”, które były związane z okupacją hitlerowską. Dzieciństwo bohatera zostało potraktowane lapidarnie, a także „sterylnie”, bez wdawania się w szczegóły. Jest to więc nie tyle biografia życiowa, co artystyczna – gdyby nie filmy, prawie by jej nie było.

Ale przyznać trzeba, że to co się w ramach przyjętej metody pojawiło, to sądy wnikliwe. Filmy najpierw są opowiadane (streszczane), potem dopiero omawiane z pozycji krytyka, którym każdy autor takiej biografii być musi. Werner wysoko ocenia pierwsze filmy Polańskiego – „Nóż w wodzie”, „Wstręt”, „Matnia” – kiedy reżyser był w uderzeniu. Potem bywało różnie, oprócz rzeczy znakomitych („Chinatown”) zdarzały mu się wpadki i gnioty („Piraci”). W tym sensie biografia autorstwa Wernera podróżuje od filmu do filmu, a kwestie życiowe w trakcie wydają się nieraz uciążliwym balastem.

Bardzo ciekawym elementem książki Wernera są plany Polańskiego, z których nic nie wyszło. Polański bowiem nie planował na lata, systematycznie i z wyrachowaniem, raczej miotał się od projektu do projektu, bywało, że po skończeniu filmu nie miał co robić i rozpaczliwie szukał propozycji. Nie mogąc znaleźć oddawał się reżyserii czy też grze w teatrze. Polański aktor to istotny element tej biografii, aktorstwo miało być jego pierwszym wcieleniem w świecie kina, ale po namyśle doszedł do wniosku, że woli być tym, który rządzi. Ale aktorstwa nigdy się nie wyrzekł, a i dzieci wykierował na aktorów.

Biografia potwierdza, że Roman Polański, urodzony w Paryżu jako Raymond Thierry Liebling, jest postacią wybitną. Z polskich filmowców najsławniejszy i chyba lepszy nawet od Wajdy, a w każdym razie bardziej wszechstronny. Nigdy nie wyrzekł się polskiego obywatelstwa. Skandale, których kilka przytrafiło mu się po drodze, wynikały z w równej mierze z głupoty co z umiłowania seksu z młodymi dzierlatkami. Nota bene w konflikcie z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości Werner bierze stronę swojego bohatera, wskazując że tamtejszy system prawny jest wobec tego typu przypadków pełen obłudy, a wysocy rangą sędziowie i prokuratorzy próbowali zbić na Polańskim kapitał polityczny albo zyskać rozgłos (niech obywatele widzą, jak czołgamy tego występnego sukinsyna). W tej sytuacji Polański postąpił jak najbardziej właściwie uciekając ze Stanów, a mianowany gwałtem stosunek z 13-letnią panienką był chyba najkosztowniejszym tego rodzaju ekscesem w całej historii ludzkości.

Powrót do tej sprawy po 30 latach i aresztowanie Polańskiego w Zurychu miały w sobie coś z farsy. Jak nie lubię przestępców, tak tym razem moja sympatia była po stronie Polańskiego, a przeciw matactwu i koniunkturalizmowi służb prawnych. Ktoś o mniejszych gabarytach – nie mam na myśli postury fizycznej – raczej by się z tych oplotów nie wywinął.

Biografia Wernera to opis rzetelny, przestawiający człowieka o urozmaiconych kolejach życia. Także i moment na podsumowanie wydaje się odpowiedni: 80-letni artysta zrąb głównych dzieł ma już za sobą. Świetne zdjęcie autorstwa Nicolasa Guerina na okładce.

Prześlij komentarz



Reklama

Senni zwyciezcy

Książka do kupienia w Stalker Books

planeta smierci cover

Książka do kupienia w Stalker Books

Człowiek idzie z dymem - Marek Oramus

Książka do kupienia w Stalker Books

COVER bogowie lema

Książka do kupienia w Stalker Books