Pierdylion dolarówTytuł
Kamienne posłanie
 
Autor
Margaret Atwood

Tłumaczenie
Paweł Lipszyc

Wydawca
Wielka Litera 2020

Cena wydawnictwa
39,90 zł
Pierdylion dolarów
 

Zbiory opowiadań rzadko pojawiają się na rynku, nie cieszą się wzięciem wydawców ani – podobno – czytelników. Z tym większym uznaniem odnotujmy tom bardzo dobrych opowiadań Margaret Atwood, pochodzący z 2014 roku, a więc późnego okresu jej twórczości. Autorka włączyła wtedy drugi bieg, a jej literatura znalazła się na takim poziomie, że według mego rozeznania wszystko co publikuje godne jest uwagi.

Pierwsze trzy opowiadania zbioru połączone są ciekawym zabiegiem artystycznym: oto bohaterowie, znający się w młodości, niektórzy nawet blisko, przeżywają albo wspominają historie z tamtego czasu. Uznana autorka fantasy, która na fabułach do gier zarobiła „pierdyliony dolarów”, straciła właśnie męża, ten jednak nadal opiekuje się nią zza grobu. Mrze nagle na wylew uznany poeta z tego kręgu i rozpoczyna się spór, kto był naprawdę jego muzą. Ciekawe są zarówno intrygi sprzed lat, jak i obraz kanadyjskiej (montrealskiej?) cyganerii artystycznej z epoki hipisowskiej.

Pomysł ze wspólnymi bohaterami nie utrzymał się w następnych tekstach; z podobnej parafii pochodzi jeszcze historia o studencie, który napisał jedyny w życiu bestseller z dziedziny horroru, ale dolarami musi się dzielić z ówczesnymi współlokatorami, bo zawarł z nimi umowę na piśmie. Jakaś kobieta mści się po latach na swym gwałcicielu, wysyłając go na łono Abrahama. Ktoś uprawia seks z morderczynią własnego męża, doznając przy tym stosownej ekscytacji. Są to więc opowieści z życia, dziwaczne, intrygujące, podszyte nienachalnym humorem. Występują w nich elementy z fandomu kanadyjskich fantastów, co by oznaczało, że Atwood osobiście nawiedzała tego rodzaju spędy.

Osobliwą atrakcją okazało się opowiadanie zatytułowane „Wypalanie kotów z kurzu”. Demonstracja prawych obywateli nie spocznie, póki nie puści z dymem domu starców wraz z lokatorami. W dobie koronawirusa tekst ten zyskał nowy kontekst: oto w „domach pomocy społecznej” w Szwajcarii i Szwecji odnotowano najwyższą śmiertelność na COVID-19. I jak tu nie wierzyć w predykcyjną moc takiej fantastyki?

Prześlij komentarzReklama

Senni zwyciezcy

Książka do kupienia w Stalker Books

planeta smierci cover

Książka do kupienia w Stalker Books

Człowiek idzie z dymem - Marek Oramus

Książka do kupienia w Stalker Books

COVER bogowie lema

Książka do kupienia w Stalker Books