Wielcy i sławni



Tytuł
Kim była Maria Skłodowska-Curie?
 
Autor
Megan Stine

Tłumaczenie
Edyta Jaczewska

Wydawca
Prószyński i S-ka 2015

Cena wydawnictwa
19,90 zł
Wielcy i sławni
 

Trzy pierwsze książeczki z przeznaczonej dla dzieci serii „Wielcy i sławni” przedstawiają dwoje fizyków i wynalazcę: Marię Skłodowską-Curie, Alberta Einsteina i Thomasa Edisona, a w  kolejce czekają już Darwin, bracia Wright, Leonardo da Vinci i Newton. Autorzy starają się w przybliżyć dziesięciolatkom postacie i dzieło wielkich uczonych, konstruktorów i ludzi sztuki, stawiając ich niejako za wzór do naśladowania.

Nie da się tego uczynić bez uproszczeń. Widać je szczególnie w książce o Einsteinie: teorii względności nie rozumieją nawet dorośli, a co dopiero dzieci. Taktyka autorska polega na tym, by nie wchodzić za bardzo w szczegóły: nie ma miejsca na ich tłumaczenie, a i odbiorca jeszcze niegotowy. Wystarczy, że rozbudzi się jego ciekawość i skłoni do sięgnięcia po dalsze lektury – wtedy cel osiągnięty.

Z trzech książeczek najsłabsza wydała mi się ta o Einsteinie. Twórca teorii względności został w niej pokazany jako niechluj i odludek, od małego rozmiłowany w matematyce (akurat w tej dziedzinie Einstein nie był za mocny i nieraz zwracał się o pomoc do przyjaciół). Patetycznie a nieprawdziwie brzmią sądy w rodzaju „wydobył na jaw tajemnice Bożego umysłu”, a sugerowany współudział pierwszej żony Milevy w jego dokonaniach nie ma nic na swe potwierdzenie. Zarys sytuacji politycznej Niemiec po I wojnie światowej  odstręcza naiwnością. Skłodowską przedstawiono jako podwójną heroinę: najpierw edukacja pod zaborem rosyjskim, nierzadko tajna ze względu na zakaz używania polskiego, potem łamanie barier stawianych kobietom na uczelniach i w karierze naukowej. Najlepsze z tej trójcy dziełko o Edisonie ukazuje go przez bogactwo informacji: przez 70 lat pracy zapełnił 4 tys. notesów, sporządził 3 mln notatek, listów i szkiców, uzyskał 1093 patenty – rekord niepobity do dziś.

Pochwalając samą inicjatywę – dlaczego nie zaangażowano tu autorów polskich? – trzeba przypomnieć, że dla dzieci należy pisać jak dla dorosłych, tylko lepiej. Do rzeczy wydaje się też maksyma samego Einsteina: „ Uprość wszystko tak bardzo jak się da, ale nie bardziej”.

kim-byla-maria-sklodowska-curie

Megan Stine

Kim była Maria Skłodowska-Curie?

Tłum. Edyta Jaczewska.

Prószyński i S-ka 2015

cena 19,90 zł

 kim-byl-thomas-alva-edison

Margaret Frith

Kim był Thomas Alva Edison?

Tłum. Hanna Pasierska.

Prószyński i S-ka 2015

cena 19,90 zł

 kim-byl-albert-einstein

Jess Brallier

Kim był Albert Einstein?

Tłum. Hanna Pasierska.

Prószyński i S-ka 2015

cena 19,90 zł

 

Zapisz

Prześlij komentarz



Reklama

Senni zwyciezcy

Książka do kupienia w Stalker Books

planeta smierci cover

Książka do kupienia w Stalker Books

Człowiek idzie z dymem - Marek Oramus

Książka do kupienia w Stalker Books

COVER bogowie lema

Książka do kupienia w Stalker Books