Zwierz jeż poznaje światTytuł
Jak jeż Jerzy został tatą
 
Autor
Dorota Sumińska


Wydawca
Wydawnictwo Literackie 2013

Cena wydawnictwa
29,90
Zwierz jeż poznaje świat
 

W pierwszej książce z cyklu o jeżu Jerzym, zatytułowanej „Wierzę w jeże”, poznaliśmy tytułowego bohatera oraz  grono jego przyjaciół: mysz, muchę, pająka, karalucha, szerszenia, osę, żmiję, padalca, zaskrońca, gołębia, żabę, nietoperza i kreta. Z domowych występowały tam tylko psy i koty. Jeż Jerzy jako jedyny z rodziny ocalał po śmierci matki, ponieważ dobrzy ludzie zajęli się nim, gdy był umierający z głodu, wykarmili i zapewnili legowisko. Każde ze zwierząt miało w „Wierzę w jeże” swoje pięć minut, kiedy opowiadało, jakim jest fajnym gatunkiem, jak niesprawiedliwe opinie krążą na jego temat i jak bywa prześladowane przez ludzi.

W drugiej książeczce Dorota Sumińska, weterynarz i autorka książek dla dzieci w jednej osobie, jeszcze podnosi poprzeczkę: opowiada, jak rozmnażają się zwierzęta. (Jeden z rozdziałów nosi wręcz frapujący tytuł „Skąd się biorą dzieci”.) W domu Jerzego powstaje prawdziwy ośrodek samokształceniowy: ten opowie o genetyce, ów o szkieletach, trzeci o układzie krwionośnym, czwarty o pożytkach z bakterii itd. Mówią nie tylko zwierzęta, ale nawet drzewa: poczciwa czeremcha opowiada o zjawisku symbiozy na podstawie współpracy drzew z grzybami. Przy okazji niejako można się dowiedzieć, co to Polska, Europa czy Afryka.

Głównym wszelako tematem pozostaje rozmnażanie, i to nie tylko od strony teoretycznej. Jeż Jerzy dorobił się przychówku z jeżycą Ireną, mysz Polna powiła myszątka z nieznanego ojca, co tylko żyje, rozmnaża się w te pędy, tak że poznajemy zagadnienie także praktycznie. Z nowych bohaterów pojawia się puchacz Bubo, który natychmiast referuje, jak wygląda opieka nad potomstwem u ptaków. W tle występuje regularnie problem okrutnych ludzi, którzy z głupoty albo złej woli niszczą wszystko co żyje; ostatnim występnym aktem ich śmiercionośnych poczynań jest wpuszczenie do stawu toksycznych fekaliów. Staw wskutek tego błyskawicznie opustoszał i zwierzęta wrócą doń dopiero wtedy, gdy dzielne bakterie choć trochę oczyszczą wodę.

Obie książki zilustrował Janusz Wrzesiński, którego prace bardzo odbiegają wzwyż od bohomazów, jakie serwują dzieciom inni plastycy.

Prześlij komentarzReklama

Senni zwyciezcy

Książka do kupienia w Stalker Books

planeta smierci cover

Książka do kupienia w Stalker Books

Człowiek idzie z dymem - Marek Oramus

Książka do kupienia w Stalker Books

COVER bogowie lema

Książka do kupienia w Stalker Books