Życie bez początkuTytuł
Wszechświat krok po kroku
 
Autor
Łukasz Lamża


Wydawca
Copernicus Center Press 2017

Cena wydawnictwa
49,90
Życie bez początku
 

Łukasz Lamża, doktor filozofii zajmujący się kosmologią i astrofizyką, stara się spojrzeć na te dyscypliny i ich ustalenia w sposób wszechogarniający. Taki był „Przekrój przez Wszechświat”, w którym autor zstępował od największych struktur do najmniejszych i od gigantyzmu Wszechświata do drobnych kropelek życia rozsianych po Ziemi. Podobny w zamyśle jest „Wszechświat krok po kroku”, stanowiący kompendium tego co wiemy o kosmosie i jego urządzeniu. Również tu autor przyjmuje perspektywę od największego do najmniejszego: zaczyna od Wielkiego Wybuchu, kończy na pierwotniakach.

Za kluczowy element wytworzony w toku ewolucji kosmosu uważa planety: tu rozgrywają się sprawy z naszego punktu widzenia najważniejsze. Opisy galaktyk, gwiazd i innych obiektów dowodzą, że Lamża zna i przywołuje najnowszą literaturę przedmiotu. W Układzie Słonecznym wyróżnia 65 ciał planetopodobnych – z racji rozmiarów grawitacja zdołała je zaokrąglić. Należy tu 8 planet, wszystkie wielkie księżyce, planety karłowate itp.

Książka zbudowana jest w ten sposób, że kolejne fenomeny i obiekty wynikają w logiczny i nieskomplikowany sposób z poprzednich. Z jednym wyjątkiem: pisząc o życiu Lamża dokonuje przeskoku, nie pokazuje, jakim cudem życie powstało z materii nieożywionej. Bo też nauka do tej pory tego nie wie; jeden rozdział poświęcony został rozpatrywanym dziś czterem hipotezom na ten temat. Moim zdaniem autor zbyt kurczowo trzyma się Ziemi, zabrakło rozważań ogólniejszych, np. o liczbie czynników wpływających na ziemskie narodziny życia albo o ogromnej roli przypadku w jego powstawaniu. Tu właśnie filozof niepotrzebnie wyrzekł się filozofii, być może nie chcąc się oddalać w spekulacje. To jednak odebrało jego dziełu imponujący rozmach widoczny na początku książki.

Pewne zastrzeżenia budzi forma, Lamża niepotrzebnie stara się pisać językiem „luźnym”, jakby zwracał się do dresiarzy. Nieznośne wydało mi się stosowanie cudzysłowów w stężeniu niespotykanym w tego typu opracowaniach.

Prześlij komentarzReklama

Senni zwyciezcy

Książka do kupienia w Stalker Books

planeta smierci cover

Książka do kupienia w Stalker Books

Człowiek idzie z dymem - Marek Oramus

Książka do kupienia w Stalker Books

COVER bogowie lema

Książka do kupienia w Stalker Books